Aktualnie projekt TAPAS nie jest aktywnie rozwijany. Chętne i zaangażowane osoby powinny jednak wiedzieć, że możliwa jest dalsza praca nad nim, czy to w postaci przygotowania na kolejną edycję zawodów, czy też wykonaniu własnego pomysłu / adaptacji do innego typu zadania. Po szczegóły proszę zwracać się do Przewodniczącego Koła.


 

Projekt TAPAS powstał w 2012 roku jako wspólna inicjatywa robotycznych zapaleńców. Jego celem było zbudowanie autonomicznego robota mobilnego, zdolnego przemieszczać się w środowisku podmiejskim. Początkowo konstrukcja była projektowana na zawody Robots Intellect, które zostały jednak odwołane, wobec czego robot wystartował w międzynarodowych zawodach Robotour 2014. Nasz zespół w składzie Jan Wietrzykowski, Adam Bondyra, Michał Nowicki, Sebastian Bromberek zajął tam 4-te miejsce.

web_1

Robot TAPAS jest autonomicznym pojazdem przeznaczonym do przewożenia małych ładunków do 5 kg, korzystając z dróg dostępnych w parku. Podczas zawodów operatorzy otrzymują informację o długości i szerokości geograficznej punktu docelowego i mają 10 min na przygotowanie pojazdów do samodzielnego osiągnięcia tego punktu. Następnie roboty, już bez ingerencji z zewnątrz, podejmują decyzje i nawigują w kierunku celu, unikając przeszkód, wjeżdżania na trawę i innych poruszających się obiektów. W celu wykonania tego trudnego zadania robot wspiera się bogatą sensoryką między innymi: skanerem laserowym, kamerą, AHRS, enkoderami oraz modułem GPS.

10479708_571705289602923_3462510374269511271_n